Sports

Nanaimo Sport Achievement Awards finalists announced

The Nanaimo Sport Achievement Awards will be held Feb. 17 at the Coast Bastion Hotel. - The News Bulletin
The Nanaimo Sport Achievement Awards will be held Feb. 17 at the Coast Bastion Hotel.
— image credit: The News Bulletin

The Nanaimo Sport Achievement Awards finalists have been selected.

The 12th annual awards gala will be held Feb. 17 at the Coast Bastion Hotel.

This year’s finalists include:

Male Team Athlete of the Year - Josh Burgmann, baseball; Dustin Rodriguez, football; Shun Takano, soccer.
Female Team Athlete of the Year - Sienna Pollard, basketball; Tylar Turnbull, volleyball; Marika Van Osch, curling.
Male Individual Athlete of the Year - Dallas Jones, golf; Tyler Radelja, 10-pin bowling; Ross Walker, boxing.
Female Individual Athlete of the Year - Lorrie Baildham, cycling; Ivy Richardson, boxing; Shelly Stouffer, golf.
Male Junior Team Athlete of the Year - Isaac Bevis, volleyball; Finn Bradbrooke, football; Will Cookman, lacrosse.
Female Junior Team Athlete of the Year - Hayley Goodwin, volleyball; Madeline Hart, basketball; Veronica Wong, baseball.
Male Junior Individual Athlete of the Year - Adin Brenner, gymnastics; Tayden De Pol, swimming; Ayden Houle, cycling.
Female Junior Individual Athlete of the Year - Hassy Fashina-Bombata, track and field; Alicia Fiandor, judo; Meg Montgomery, rowing.
Masters Athlete of the Year - Nola Hendrie, track and field; Dwayne Johnston, jiu-jitsu; James Scantland, swimming.
Partners of the Year - Erin MacNeil and Sophie Dendes, beach volleyball; B.J. Laredo and Scott Steel, pro wrestling; Gus Thorne and Donn Sherry, blind lawn bowling.
Team of the Year - Nanaimo Hornets Div. 1 men’s rugby; Vancouver Island University Mariners women’s basketball; VIU Mariners women’s volleyball.
Junior Team of the Year - Nanaimo Buccaneers U18 baseball; Nanaimo District Islanders junior varsity football; Upper Island Storm U14 girls’ soccer.
High Performance Coach of the Year - Robert Biernacki, jiu-jitsu; Craig Rutherford, rowing; Janice Walker, badminton.
Grassroots Coach of the Year - Meghan Carver, volleyball; Raf Korkowski, weightlifting; Shawn Owen, volleyball.
Sport Administrator of the Year - Mike Holyk, baseball; Jereme MacKinnon, baseball; Vicky Long, hockey.
Official of the Year - Mike Eade, baseball; Ryan Sirk, hockey; Garrett Watson, lacrosse/soccer.
Sports Story of the Year - Great International World Championship Bathtub Race celebrates 50th anniversary; Nanaimo District Islanders and John Barsby Bulldogs play in B.C. football final; Nanaimo Track and Field Club hosts B.C. High School Track and Field Championships.

To become an event sponsor or for ticket information, please call event chairwoman Marilyn Sullivan at 250-716-6110.

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Community Events, February 2017

Add an Event